Co mogę zrobić?

Czy pojedynczy człowiek ma wpływ na innych ludzi? Czy sam może coś zmieniać?

To pytania, na które od wieków próbują odpowiedzieć wybitne jednostki i zwykli ludzie.

Próbę rozwikłania tej zagadki podjęli również twórcy kina, dzięki którym możemy obejrzeć produkcję filmową Atlas chmur.

Jego scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej książki Davida Mitchella o tym samym tytule.

Ten wybitny obraz traktuje o ludzkiej przemijalności w kontekście decyzji i czynów, jakie w swoim życiu podejmuje pojedynczy człowiek. Pokazuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość małych i dużych zbiorowości, które zależą od tych właśnie jednostkowych aktów. Opisuje obawy i wahania ludzi, którzy instynktownie czują potrzebę zmian otaczającej rzeczywistości, ale nie wiedzą czy znajdą w sobie dość dużo siły i odwagi, aby tych zmian dokonać oraz czy mają do tego prawo.

Twórcy filmu: Lana i Lilly Wachowsky oraz Tom Tykwer chcąc jak najlepiej oddać sens wpływu małych i wielkich czynów na bieg wydarzeń całych społeczności, do współpracy zaprosili znanych i wybitnych aktorów, między innymi Toma Hanksa, Susan Sarandon, Halle Barry, Hugo Weaving’a.

Całość przedsięwzięcia dała spektakularny rezultat w postaci pięknego epickiego dzieła oglądanego z zapartym tchem i z intelektualną autorefleksją. To uczta dla ducha, który często w samotności rozważa wiele moralnych dylematów. To echo dawnych, obecnych i przyszłych czasów, które nierzadko zależą od decyzji pojedynczych osób.

Atlas chmur jak wehikuł czasu przenosi nas bliżej „przeznaczenia”, pokazując różne konsekwencje naszych wyborów.